www.DUB.cz
DUCHOVNÍ UNIVERSITA BYTÍ – Společenství Josefa Zezulky
Oficiální stránky Biotroniky a filosofie Bytí Josefa Zezulky
českyenglishdeutchfrancaisespanolitalianorussiangreekesperanto
Společná věc osloví všechny

Společná věc osloví všechny

Prostějov - V Prostějově je jeho jméno dobře známé. Pořádá zde pravidelně přednášky a pro velký zájem se vrací do našeho města se zajímavým koncertem oslovujícím lidi všech věkových kategorií. Řeč je o biotronikovi Tomáši Pfeifferovi, který nám poskytl rozhovor.

Tomáš Pfeiffer. Koncert Společná věc slibuje nevšední zážitek.

Tomáš Pfeiffer
. Koncert Společná věc slibuje nevšední zážitek. 


Kdysi jste říkal, že život je náš největší učitel. Jak učil vás?

Nečekaně. Když odcházel ze života můj učitel, nejvýznamnější český léčitel, pan Josef Zezulka, řekl mi: „Tomáši, předávám vám tu naši společnou věc a vy ji ponesete dál.“ Tenkrát jsem netušil, jakou formou budu jeho slova naplňovat. Postupně však v mém životě přicházely osudové okamžiky, které panu Zezulkovi daly za pravdu. Když se ještě vrátím zpět - díky silnému duchovnímu zážitku jsem již jako dítě poznal, že naše „realita“ není jen to, co můžeme vnímat svými smysly, a pouhé rozumové vnímání našeho života nestačí – je třeba i vnímání emočního. Dnes žijeme v době, kdy převažuje velice silně intelektuální vztah ke světu. Jeho zkoumání intuitivní je velmi omezené. Přitom je potřeba obojí: rozumové myšlení nám slouží k tomu, abychom svět poznávali pomocí smyslových senzorů, abychom se v něm orientovali. Emoční vnímání pak slouží k tomu, abychom poznání doplnili druhou polovinou, která dokáže vytvořit syntézu poznání.  


Kdy přišel nápad hrát veřejně na tajemný starodávný nástroj?

Jednou za čas jsem odcestoval do velebného ticha velehor. Tam jsem se poprvé setkal s Vodnářským zvonem, jenž je odkazem dávné minulost a dalo by se říci, že toto setkání bylo osudové. Tak bylo uzavřeno přátelství na celý život. Měl jsem silnou potřebu svůj prožitek sdílet i s ostatními a přišla vize – myšlenka, jak to celé udělat a pak zbývala, stručně řečeno „již jen realizace“. Což s sebou přineslo ne jednouchou cestu od výběru správné techniky, scény, po připravení programu pro diváky.  Vznikly tak koncerty „Společná věc“, které mají symbolický název a jejich obsah se dle aktuální potřeby mění. V tomto roce nabídneme návštěvníkům našich koncertů mimo jiné zobrazení reality pomocí pohyblivých fraktálních obrazů. Návštěvníci se mohou těšit například na skladbu Atlantis, která je parafrází na osud kultury, již dnes známe pouze z mýtů. I v druhé fraktální skladbě Dávnověky, uvidíte obrazy fraktálních rovin uvedených v život svou barevnou jedinečností a výjimečností. V jednotlivých skladbách koncertu se otevírají známá i neznámá témata světa, ve kterém žijeme. Unikátní skladbou je Patria Deum, která návštěvníky zavede do vzdáleného vesmíru s krásnými záběry z Hubbleova teleskopu.


Trochu přibližte čtenářům, co znamená slovo fraktál?

Fraktály jsou v současnosti nejdokonalejším popsáním naší reality. Ve fraktálu jsou zakódovány základní kostičky existenčního projevu. Jde o matematické zákonitosti, které lze vyjádřit a dokonce určit jejich budoucí vývoj, protože je zákonitý, tudíž ho lze předvídat. Fraktály jsou úchvatné obrazy, které lze procházet donekonečna dalšími a dalšími detaily dané fraktální roviny a vytvoří se vždy další nový obraz. Jak v sestupné, tak vzestupné řadě.


K čemu fraktální geometrie slouží?

Když pomineme fakt, že se stává novodobým uměním, a zaměříme se i na praktické využití, můžeme se trochu přiblížit novému příběhu ve vývoji. Lepší pochopení životních zákonitostí nás povede ke zkvalitňování života pro všechny.


Prožitek nabídnutý na koncertě by měl sloužit k „nasycení“ návštěvníkova těla i duše?

Koncert je připraven tak, aby vás obohatil, aspoň v to doufám. Do jaké míry, to záleží i na vás. Představme si člověka jako souhrn určitých vibrací. A přes smysly na něj můžeme působit tak, aby se více vylaďoval. K oblastem vnímaným našimi smysly patří mimo jiné právě tóny a barvy. Jde vlastně o jednu myšlenku projevenou v různých oblastech.  Na tomto principu je založena například terapie uměním. Vodnářský zvon je, podle četných ohlasů a zkušeností, nejen kulturním zážitkem, ale nástrojem napomáhajícím našemu ladění.


SOUTĚŽ O VSTUPENKY

SOUTĚŽNÍ OTÁZKA: Fraktální obrazy uvidíme ve skladbě:
a) Atlantis    b) Lemurie    c) Srdce
správné odpovědi zasílejte na e-mail: zdenek.vyslouzil@denik.cz
pro prvních pět správných odpovědí je připraveno celkově 10 vstupenek (po dvou)
Koncert se koná ve čtvrtek 28. 2. 2019 od 19 hodin v prostějovské sokolovně, Skálovo náměstí
 

Zdeněk Vysloužil, Prostějovský Deník, 22. 2. 2019

 
  
 
        Linkedin  
 
© Tomáš Pfeiffer. Všechna práva vyhrazena.
Jakékoliv další šíření obsahu webové stránky, zejména formou kopírování či dalšího zpracování bez předchozího písemného souhlasu jsou zakázány.
 
Změnit nastavení cookies