www.DUB.cz
DUCHOVNÍ UNIVERZITA BYTÍ
Oficiální stránky Biotroniky a filosofie Bytí Josefa Zezulky
českyenglishdeutchfrancaisespanolitalianorussiangreek
CAM27 - STANOVISKO ČLK A MEDICÍNSKÁ ETIKA

Souhrn <<< Příloha č. 27 >>> Seznam

STANOVISKO VĚDECKÉ RADY ČLK
K NEOVĚŘENÝM LÉČITELSKÝM POSTUPŮM V ONKOLOGII


"3) Postoj k léčitelům (nelékařům) by neměl být a priori zamítavý. Pokud léčitel spolupracuje s lékařem, mohou jeho rady nebo prostředky přírodní medicíny přispět ke zlepšení celkové kondice a kvality života nemocného."

Schváleno Vědeckou radou České lékařské komory dne 2. 2. 2012

Zdroj: Česká lékařská komora. Stanovisko vědecké rady ČLK k neověřeným léčitelským postupům v onkologii [online]. 2. 2. 2012 [cit. 2016-06-18].
http://www.lkcr.cz/doc/cms_library/01_stanovisko_vr_clk_neoverenym_lecitelskym_postupum_onkologii-100384.pdfOTEVŘENÝ PŘÍSTUP K LIDOVÉ MEDICÍNĚ SE NEVYLUČUJE S ÚSILÍM O VĚDECKÉ ZHODNOCENÍ JEJÍ ÚČINNOSTI

úryvek z časopisu Medicínská etika & Bioetika


„Alternativní medicína. Současný biomedicínský výzkum se obvykle vyznačuje skepsí a někdy i otevřeným pohrdáním vůči alternativním, nealopatickým metodám v diagnostice a léčbě. Z historického pohledu se ovšem alternativní medicína po dlouhá staletí podílela na tom, že se mnozí lidé cítili zdraví a v mnoha zemích, především v Číně, tak působí dodnes. Otevřený přístup k “lidové” medicíně se nevylučuje s úsilím o vědecké zhodnocení její účinnosti. V mnoha vyspělých zemích se k alternativním formám medicíny obrací 30 až 40 procent lidí, což vypovídá o nedostatku důvěry v současnou vědeckou medicínu, i o touze najít uspokojivější způsoby léčby a péče, než poskytují převládající západní modely zdravotnictví. Mělo by to být signálem, abychom věnovali pozornost tomu, co alternativní medicína svým pacientům nabízí. Náležitým předmětem výzkumu jak pro vědeckou, tak pro lidovou medicínu je vztah duše a těla, jenž není snadno postižitelný, ale týká se podstaty lidského bytí.“

Zdroj: Časopis Medicínská etika & Bioetika, 1997. Cíle medicíny: Hledání nových priorit, Závěrečná zpráva mezinárodního multicentrického výzkumného projektu [online]. [cit. 2016-02-09].
http://www.bioethics.sk/files/journal/1997-1.pdfMINISTR ZDRAVOTNICTVÍ: TRADIČNÍ ČÍNSKÁ MEDICÍNA MŮŽE VHODNĚ DOPLNIT MODERNÍ LÉČBU


„Praha, 23. 2. 2017 – Tradiční čínská medicína se může stát vhodným doplňkem západní léčby a moderních medicínských postupů. Do západní terapie může také víc vnést i psychosomatický prvek. Novinářům to dnes řekl ministr zdravotnictví Miloslav Ludvík (ČSSD). Ve Sněmovně se dnes koná seminář o propojení západní a tradiční čínské medicíny. Účastní se ho experti z Číny i prestižních západních univerzit, a to třeba z Cambridge či Yale.“

"Tradiční čínská medicína nikdy nenahradí naši západní medicínu založenou na důkazech, nicméně stává se vhodným doplňkem a určitou alternativou k tomu, jak mohou systémy koexistovat," uvedl Ludvík. Podle něj je západní medicína dnes "odosobněná a přetechnizovaná", čínská medicína do ní může vnést psychosomatický pohled. "Bude uvažovat o tom, že nemoc těla není jen nemocí těla a někdy může být i nemocí duše," dodal ministr.

Když může tradiční čínská medicína vhodně doplňovat západní medicínu, mohla by jí vhodně doplňovat i biotronika a mohla by s ní koexistovat?

Zdroj: ČTK České noviny. Tradiční čínská medicína může vhodně doplnit moderní léčbu [online]. 23. 2. 2017 [cit. 08-05-2017].
http://www.ceskenoviny.cz/zpravy/ludvik-tradicni-cinska-medicina-muze-vhodne-doplnit-moderni-lecbu/1453499