www.DUB.cz
DUCHOVNÍ UNIVERSITA BYTÍ – Společenství Josefa Zezulky
Oficiální stránky Biotroniky a filosofie Bytí Josefa Zezulky
českyenglishdeutchfrancaisespanolitalianorussiangreekesperanto
Hraje na kovový zvon plný vody. Už šest let

Hraje na kovový zvon plný vody. Už šest let

Tomáš Pfeiffer - koncert Společná věcBrno - Osmdesátikilový kovový zvon naplněný čirou vodou. Tomáš Pfeiffer z Prahy hraje na tento nevšední nástroj už šest let. Své umění předvede i Brňanům. V pátek v Besedním domě. Zvon podle něj připomíná obrovskou mísu na šlehání bílku a je vyrobený ze sedmi druhů kovů.

Poprvé se s ním setkal náhodou. „Strašně rád cestuji vysoko do hor a na ledovce. Na jedné ze svých cest jsem poprvé uviděl tento nástroj. Nejprve jsem kolem něj jen prošel. Až později jsem se vrátil a zkusil na něj hrát," vzpomíná Pfeiffer. Zemi, kde zvon poprvé uviděl, nechtěl uvést. Je to jeho oblíbené místo a nerad ho prozrazuje lidem. Po zážitku z hor mu pak ještě rok trvalo, než sehnal podobný nástroj i domů. „Nakonec jsem si ho přivezl ze zahraničí," říká Pfeiffer.

Hraní na zvon je podle něj přirozená věc. Rozeznívá se třením mokrých dlaní o dvě madla. „Nijak netrénuji. Člověk musí mít dobrý cit a talent, aby na něj uměl hrát. Zkoušela to spousta mých známých, ale nešlo jim to. Pro mě je to tak nějak přirozené," popisuje své zkušenosti hudebník.

Zvuk vydává zvon i pomocí vody. „Když hraji opravdu intenzivně, kapičky začínají létat klidně i několik centimetrů nad hladinu," vysvětluje Pfeiffer. To také rádi pozorují návštěvníci na jeho koncertech. „Vždycky na závěr si můžou přijít prohlédnout nástroj zblízka a vidí, jak z něj kapky vody stříkají," popisuje své koncerty Pfeiffer. Uspořádal jich už přes dvě stě a lidé o ně mají stále zájem.

Zvon má totiž i velmi zajímavou historii. „Je tradičním nástrojem v tibetských klášterech. Je spojený zejména s lamaismem a dalšími východními filozofiemi“ upozorňuje. A i přesto, že Pfeiffer na tento nástroj hraje, nedá se o něm říct, že by se výrazně k podobným náboženstvím přikláněl. „Zajímám se o filozofii. Založil jsem i Duchovní univerzitu Bytí a vydávám filozofické knihy. Že bych ale tíhnul k východním náboženstvím, se říct nedá," vysvětluje Pfeiffer.

Vodnářský zvon rozezní hudebník v Brně šestadvacátého listopadu na koncertě v Besedním domě. Jeho koncerty doprovází i speciální parabolická projekce, která má 3D efekt. „Já se zvonem jsem uprostřed plátna a obrazy a filmy se promítají i přese mě," upozorňuje Pfeiffer.

Ke svému hraní pouští například záběry různých katedrál nebo krátký film, který je parafrází na cestu poutníka v knize Jana Amose Komenského Orbis Pictus. Na koncert v Brně hudebník pozval i německou sopranistku Maidu Hundeling, která mu k jeho vystoupení zazpívá několik písní.

„Chtěl bych, aby lidé přišli připravení poslouchat a pak si na mé vystoupení udělali vlastní názor," dodává ke svému koncertu Pfeiffer.

Kateřina Smolová, Brněnský deník, 20. 10. 2010

 
  
 
        Linkedin  
 
© Tomáš Pfeiffer. Všechna práva vyhrazena.
Jakékoliv další šíření obsahu webové stránky, zejména formou kopírování či dalšího zpracování bez předchozího písemného souhlasu jsou zakázány.
 
Změnit nastavení cookies