www.DUB.cz
DUCHOVNÍ UNIVERSITA BYTÍ – Společenství Josefa Zezulky
Oficiální stránky Biotroniky a filosofie Bytí Josefa Zezulky
českyenglishdeutchfrancaisespanolitalianorussiangreekesperanto
Jak zní pohlazení po duši? Poslechněte si vodnářský zvon

Jak zní pohlazení po duši? Poslechněte si vodnářský zvon

Nevšední zážitek slibuje koncert Společná věc
Nový Bor – Ojedinělý celoevropský projekt nabízí koncert Společná věc, při němž Tomáš Pfeiffer hraje na prastarý nástroj – vodnářský zvon. Hudbu navíc umocňuje 3D projekce.
 
Nevšední koncert, který vzbuzuje pozornost nejen u nás, ale i v zahraničí, budou moci navštívit lidé v úterý 1. března v sedm hodin večer v novoborském městském divadle.

Kdo někdy slyšel vodnářský zvon, uvědomuje si, že nejde o nástroj ledajaký. Říká se o něm, že se vynořil z hlubin věků. Je odlit ze sedmi kovů, symbolizujících planety naší sluneční soustavy. Podle našich předků zprostředkovává tóny vesmíru.

Symbol poznání světa

„Při poslechu první nahrávky, vysoko v horách, jsem měl úžasný stav, vystoupil jsem na chvíli z těla. Ale to je moje osobní zkušenost. Nelze ji zevšeobecňovat. Zvuk vodnářského zvonu mě velmi zasáhl a uvědomil jsem si, že nemusí být jen pro mou potěchu. Je to symbol poznání podoby světa ve zvuku,“ vzpomíná na své první setkání s vodnářským zvonem Tomáš Pfeiffer.

Vodnářský zvon, ačkoliv vypadá jednoduše, je složitý a jemný. Hráč i nástroj se během hry stávají jedním. Velmi citlivý je zvon k prostoru, kdy záleží na tom, kde je umístěn.

Levitující voda

Svůj význam sehrává také voda uvnitř nástroje. Většina návštěvníků na konci koncertu neodolá a využije pozvání Tomáše Pfeiffera k prohlídce zblízka, aby se na vlastní oči přesvědčili, jak voda levituje nad hladinou, tvoří harmonické obrazce a citlivě reaguje na způsob hraní.

Hru umocňuje obrazová projekce na unikátním parabolickém plátně. Každé hudební skladbě odpovídá jedna skladba obrazová. Ačkoliv název koncertu zůstává stejný, programová nabídka se každým rokem obměňuje. I letos čeká návštěvníky nejedno překvapení.

Propojením zvuku a obrazu s 3D efektem vzniká originální projekt, který vzbuzuje pozornost v naší republice i v zahraničí. „Nechám na zvážení každého návštěvníka, s jakými dojmy bude odcházet z koncertu Společná věc. Jsme lidé různí a různá je i naše zkušenost. Zvídavé bych odkázal na webovou stránku www.dub.cz, kde jsou mimo jiné i ohlasy z koncertů, a tam si mohou přečíst reakce návštěvníků. Je pro mě potěšením, když se lidé svěřují, že jim bylo nějak pomoženo nebo si odnášejí krásný zážitek,“ konstatuje Tomáš Pfeiffer.

Každý, kdo by se chtěl zaposlouchat do tónů vodnářského zvonu a potěšit se zajímavými obrazovými záběry, může přijít na koncert v Novém Boru, který se koná v Městském divadle 1. března v 19 hodin.

Radmila Pokorná, Českolipský deník, 25. 2. 2011

 
  
 
        Linkedin  
 
© Tomáš Pfeiffer. Všechna práva vyhrazena.
Jakékoliv další šíření obsahu webové stránky, zejména formou kopírování či dalšího zpracování bez předchozího písemného souhlasu jsou zakázány.
 
Změnit nastavení cookies