Zážitky, které nás vezmou za srdce, se obvykle těžko popisují slovy, protože naše zkušenost je nepředatelná. Je však možné nabídnout pozvání k takovému prožitku. V Kladně se bude konat koncert, který může zaujmout už svým názvem – Společná věc 2010. Vystoupí na něm Tomáš Pfeiffer s vodnářským zvonem.
Osudové setkání
Poprvé veřejnosti představil tento vzácný nástroj před třemi lety v Kongresovém centru v Praze před tisícovkou návštěvníků z celého světa. Od té doby již má za sebou řadu vystoupení, kromě jiných například v Betlémské kapli v Praze, na Karlštejně, hradu Loket nebo třeba v grandhotelu Pupp v Karlových Varech.
První setkání Tomáše Pfeiffera s vodnářským zvonem mělo nádech osudovosti. Uviděl ho mezi štíty ledovců, ve výšce 2300 metrů nad mořem. Jak sám říká, něco ho přimělo, aby se zastavil a zahrál na něj. Již tehdy vnímal mimořádné vlastnosti tohoto zvonu a napadlo ho, že znějící tóny nejsou určeny jen jemu, ale i ostatním lidem.
Neobvyklé vlastnosti vodnářského zvonu
Při bližším pohledu lze vidět, že vodnářský zvon má uvnitř nádoby vodu. Ta při hře reaguje na znějící rezonance, „tančí“ podle vibrací, které ji rozechvívají. Dochází i k pozoruhodnému jevu, a to levitaci vody, kdy kapičky vyskakují desítky centimetrů nad hladinu. Vodnářský zvon je slit ze sedmi kovů a podle tradice harmonicky rezonuje jako naše sluneční soustava.
Při koncertu se prolínají tóny prastarého nástroje s nejmodernější obrazovou projekcí, aby byl umocněn nejen hudební zážitek. Podle tradice, která zvon provází, mohou lidé vnímat rezonanční tóny nejen svým sluchem, ale celým tělem. Harmonický zvuk totiž prostupuje buňkami.
Silné emocionální zážitky
Jednotlivé skladby jsou doprovázeny obrazy promítanými na speciálním parabolickém plátně. Díky moderní 3D projekci mohou mít návštěvníci hluboký zážitek z obrazů vystupujících do prostoru a působivě doplňujících tóny vodnářského zvonu. Sled snímků je zvolen velmi promyšleně, vše má svůj řád a strukturu.
První díl je věnován mystické Praze a také Karlu IV. Následují záběry inspirované Komenským a vztahující se k přírodě i bytostem, jmenují se Pictus Orbis. Třetí část, emotivně velmi silná, má název Hledání Boha a dva oddíly – Chrámy a Lidé srdce. Závěrem, ve skladbě Univerzum, se sál ponoří do tmy, aby z plátna vystoupily obdivuhodně krásné záběry vesmíru z Hubbleova teleskopu.
V Kladně se tento ojedinělý koncert uskuteční v pátek 5.března od 19 hodin v Městském divadle. Předprodej vstupenek je možný v pokladně divadla či na internetových stránkách www.dub.cz.
Kladenský deník, 1. 3. 2010