www.DUB.cz
DUCHOVNÍ UNIVERSITA BYTÍ – Společenství Josefa Zezulky
Oficiální stránky Biotroniky a filosofie Bytí Josefa Zezulky
českyenglishdeutchfrancaisespanolitalianorussiangreekesperanto
Koncert s hrou na tajemný historický nástroj je nevšední podívanou

Koncert s hrou na tajemný historický nástroj je nevšední podívanou

Přijměte pozvání na koncert Společná věc, který se uskuteční 26. února v Mostě. Tento koncert propojuje tajemnost historického nástroje s detailností moderní techniky. Výsledkem je audiovizuální projekt představující jedinečný svět rezonance a nevšední filmové projekce inspirované každodenním životem. Koncerty Společná věc již osmým rokem oslovují publikum všech věkových kategorií.
 
Nástroj zvaný Vodnářský zvon, který rozeznívá Tomáš Pfeiffer, je neobvyklý i svým vzhledem – vypadá jako obrácený zvon opatřený dvěma madly po bocích. Uvnitř zvonu je voda, na jejíž hladině se odrážejí jednotlivé tóny, vznikají různé geometrické obrazce. Krásnou podívanou je i rozeznění zvonu do fortissima, kdy se začnou kapičky vody v pravidelném rytmu zvedat do výše nad hladinu. Tento úkaz mohou diváci vidět velmi detailně, když jsou po koncertě pozváni k prohlídce nástroje z těsné blízkosti.

Vodnářský zvon je vytvořen ze sedmi symbolických kovů, z nichž každý má pro naladění zvonu svůj nezastupitelný význam. Pozitivní rezonanční tóny, které při hře vznikají, umocňují soulad prostoru, obecenstva i hráče samotného. Podle pradávné tradice procházejí nejen prostorem, ale také námi a harmonizují nás.

Vodnářský zvon
Nejen zvon a jeho vlastnosti oslovují diváky, ale také speciální širokoúhlá parabolická scéna, která je vždy postavena na míru danému prostoru. Koncert je členěn do několika skladeb, které na sebe navazují. V počáteční Rezonantia temporum si můžeme vychutnat tóny zvonu Vodnářského a zvonu z chrámu sv. Víta. Neotřelou podívanou je díl Chaos o kráse tvoření prezentovaného fraktály, krása téhož, ale v záběrech přírody, je ve skladbě Via ÓN, jež nás zve do velehor. Hledání Boha má dva díly - Chrámy a Lidé srdce - a je netradičním úhlem pohledu na posvátná místa naší planety a bytosti, kterým bylo dáno konat zázraky. Odvrácenou tvář našeho uvažování a konání ukazuje Homo zabiens - je mementem proti válce a rostoucímu násilí. Závěrečným Patria Deum vrcholí celý program. Skladba nás zanese do světa, který zatím můžeme vidět jen zprostředkovaně a nad kterým se tají dech – do úžasného jemného světa vesmíru a jeho zákonitostí. Koncert je nejen nevšední podívanou, ale i nabídkou něčeho víc, co se zlehka dotýká našeho nitra.

Tato zajímavá akce se bude konat v ZUŠ F. L. Gassmanna v Mostě ve středu 26. února v 18. 30 h. Předprodej vstupenek v Turistickém informačním centru, tel. 476 105 314 nebo na www.dub.cz.

eMostecko, 15. 2. 2014

 
  
 
        Linkedin  
 
© Tomáš Pfeiffer. Všechna práva vyhrazena.
Jakékoliv další šíření obsahu webové stránky, zejména formou kopírování či dalšího zpracování bez předchozího písemného souhlasu jsou zakázány.
 
Změnit nastavení cookies