www.DUB.cz
DUCHOVNÍ UNIVERZITA BYTÍ – Společenství Josefa Zezulky
Oficiální stránky Biotroniky a filosofie Bytí Josefa Zezulky
českyenglishdeutchfrancaisespanolitalianorussiangreekesperanto
Na koncertě zazní Vodnářský zvon

Na koncertě zazní Vodnářský zvon

Originální, nápaditý a tajemný – i takové přívlastky si zaslouží koncert, který se rozezní 21. dubna ve Velkém Meziříčí.
 
Je zřejmě evropským unikátem, a to hned v několika ohledech. Propojuje Vodnářský zvon – alikvótní nástroj, který byl používán k harmonizaci prostoru i bytostí – s nejmodernější audiovizuální technikou. Díky této zdánlivé nesourodosti vzniká velmi zajímavý celek. Vodnářský zvon je speciálně tvarovaná nádoba s madly po bocích. Pozorný návštěvník záhy pozná, že uvnitř je během koncertu voda, která je nedílnou součástí a mimo jiné je zapotřebí k tomu, aby zvon správně zněl. Samozřejmě, že nejdůležitější roli má hráč samotný, ale nelze opomenout i vhodně zvolený prostor. Zvon je složen ze sedmi kovů – zlata, stříbra, mědi, olova, cínu, rtuti a vzácného meteorického železa. Jeho rozezněním vzniká neuvěřitelných šestnáct základních a šestnáct doplňujících alikvotních tónů, které se dokážou různě proplétat a vrstvit jako bohatá škála tónů. Každý má své zabarvení, intenzitu, výšku či hloubku.

Další zajímavostí koncertu je širokoúhlé parabolické plátno. Jeho velikost je přizpůsobována na míru sálu, v němž se koncert koná. Uspořádání zvonu i filmové projekce zajišťuje obecenstvu prostorové propojení zvuku i obrazu a umožňuje vnímání reality z jiného úhlu pohledu.

Samotná témata koncertu nejsou o nic méně výjimečná. Předkládají nám k úvaze všelidské náměty, zasahují nás svou hloubkou i způsobem zpracování. Týkají se v podstatě každého z nás. Nechybí humorná nadsázka, barevná pestrost, ale na druhou stranu ani dojemnost, křehkost a chápání řádu, jenž nás obklopuje.

Koncert nese název Společná věc a jeho pojmenování není vybráno náhodně. Autor a realizátor projektu Tomáš Pfeiffer upřesňuje: „Lidé v současné době vidí především to, co nás rozděluje, chtěl bych jim naopak připomenout, jak mnoho věcí máme společných".

Dnešní doba je jakoby zrychlená, máme mnohdy pocit časového deficitu. Koncert Společná věc nás přenáší jinam, aby nám ukázal nejen krásu světa, jak ji mnohdy nevnímáme, ale také naznačil, že existují neuvěřitelné jevy, o kterých nás nikdo neučil, a přesto jsou zcela reálné.
V závěru koncertu čeká na návštěvníky ještě jedno překvapení. Mohou vidět, slyšet a vnímat rezonanční harmonii zvonu úplně zblízka. Pokud chtějí, je jim dovoleno se okraje zvonu při hře lehce dotknout a zažít silný emocionální vjem. Pohled do nitra zvonu také mnohé potěší – lze totiž spatřit tisíce kapiček, které tancují na hladině, tvoří různé obrazce a ve fortissimu levitují do výše desítek centimetrů.

Pokud chcete, jste srdečně zváni. Koncert se koná ve čtvrtek 21. 4. 2016 v 19 hodin v kinosále Jupiter clubu. Předprodej vstupenek: www.dub.cz nebo Programové oddělení Jupiter club, s.r.o, Náměstí 17, Velké Meziříčí, tel.: 566 782 004, Info: 566 678 144, 775 678 144.

kv, Velkomeziříčsko, 8. 3. 2016

 
  
 
        Linkedin  
 
© Tomáš Pfeiffer. Všechna práva vyhrazena.
Jakékoliv další šíření obsahu webové stránky, zejména formou kopírování či dalšího zpracování bez předchozího písemného souhlasu jsou zakázány.
 
Změnit nastavení cookies