www.DUB.cz
DUCHOVNÍ UNIVERSITA BYTÍ – Společenství Josefa Zezulky
Oficiální stránky Biotroniky a filosofie Bytí Josefa Zezulky
českyenglishdeutchfrancaisespanolitalianorussiangreekesperanto
Nástroj, který zve do světa rezonance

Nástroj, který zve do světa rezonance

Nevšední pozvánkou bychom mohli nazvat koncert Tomáše Pfeiffera, jenž rozeznívá Vodnářský zvon. Nástroj pochází z dávné historie, dochované písemnosti jej zmiňují v období dynastie Ming, ale původ je zřejmě ještě starší. Co všechno dokáže, můžeme zhlédnout na koncertech nazvaných Společná věc. Nejde o koncert ledajaký. Projekt nabídnutý divákům snoubí tajemnost historického nástroje s detailností moderní techniky. Výsledkem je ucelené audiovizuální dílo, ve kterém je představen jedinečný svět rezonance. Tóny zvonu námi procházejí a podle odkazu pradávných generací pomáhají harmonizovat celou bytost. To vše provází speciální parabolická filmová projekce s 3D efektem.

V průběhu večera hraje Tomáš Pfeiffer šest skladeb. Předchází jim poselství nového Platónského roku sdělené poprvé na megakoncertě v Kongresovém paláci v Praze dne 21. 12. 2012.

V počáteční skladbě Rezonantia temporum si můžeme vychutnat tóny zvonu Vodnářského a zvonu z chrámu sv. Víta. Neotřelou podívanou je díl Chaos o kráse tvoření prezentovaného fraktály, krása téhož, ale v záběrech přírody je zřejmá také ve skladbě Via ÓN, jež nás zve do velehor. Hledání Boha má dva díly – Chrámy a Lidé srdce – a je netradičním úhlem pohledu na posvátná místa naší planety a bytosti, kterým bylo dáno konat zázraky. Od-vrácenou tvář našeho uvažování a konání ukazuje Homo zabijens – je mementem proti válce a rostoucímu násilí.

Závěrečným Patria Deum vrcholí celý program. Skladba nás zanese do světa, který zatím můžeme vidět jen zprostředkovaně a nad kterým se tají dech – do úžasného světa vesmíru. V té chvíli si mnohý z nás možná uvědomí, jak malí ve skutečnosti jsme a jak mnoho ještě nevíme. V té chvíli mizí lidská pýcha a přichází ke slovu pokora před řádem světa, jehož jsme součástí.

Tím ovšem zajímavý večer nekončí.
Po koncertě je obecenstvo pozváno do těsné blízkosti zvonu, kde si může zblízka prohlédnout celý nástroj a prožít jeho vibrace. Kromě nástroje samotného upoutává pozornost i voda uvnitř, která reaguje podle stylu hry a přání hráče a vytváří různé obrazce, či levitace deště kapiček nad hladinou.

Projekt Společná věc je součástí turné, které se uskuteční v průběhu jara tohoto roku. Informace o jednotlivých koncertech lze nalézt na www.dub.cz.

Na zámku v Polné se bude koncert konat ve čtvrtek 6. března v 18.30 h. Vstupenky lze zakoupit v předprodeji v Informačním centru Polná, tel.: 567 559 211, infocentrum@mu-polna.cz nebo přes internet na www.dub.cz.

Jihlavsko, 28. 2. 2014

 
  
 
        Linkedin  
 
© Tomáš Pfeiffer. Všechna práva vyhrazena.
Jakékoliv další šíření obsahu webové stránky, zejména formou kopírování či dalšího zpracování bez předchozího písemného souhlasu jsou zakázány.
 
Změnit nastavení cookies