www.DUB.cz
DUCHOVNÍ UNIVERSITA BYTÍ – Společenství Josefa Zezulky
Oficiální stránky Biotroniky a filosofie Bytí Josefa Zezulky
českyenglishdeutchfrancaisespanolitalianorussiangreekesperanto
Novoměstský kulturní dům rozechvěl vodnářský zvon Tomáše Pfeiffera

Novoměstský kulturní dům rozechvěl vodnářský zvon Tomáše Pfeiffera

Žaludky přítomných diváků rozechvěl svými „blahodárnými“ vibracemi ve středu 24. dubna v kulturním domě vodnářský zvon v pořadu známého biotronika Tomáše Pfeiffera Společná věc. Zeptali jsme se za vás v čem je jeho tajemný účinek.

Vodnářský zvon je do jisté míry hudební nástroj, je potřeba k němu znát nějakou hlubší hudební metodiku anebo hru na nějaký hudební nástroj, anebo vychází hra čistě z náhody a osobní inspirace. Vodnářský zvon je nástroj, který se dle dochovaných zmínek (stáří je tak, dle písemných zmínek 500- 600let zpět) vždy používal k duchovním účelům. Hra vychází z inspirace a vnímání – naladění se na okolí. Nástroj velmi reaguje, na místo i posluchače a tak žádný koncert není zcela stejný. To neznamená, že je hra náhodná, právě dokonalé ovládání tohoto nástroje umožňuje pestrost hry.

V čem je jeho síla a jak mohou zvuky vodního zvonu pomoci?
Dle poznání dávných mistrů- lámů, zvuk Vodnářského zvonu proniká do našeho těla a svými tóny pomáhá nejen tělu, ale i naší duši. Tyto tóny jsou rezonanční, alikvótní a zní jako vesmír a když se dokážeme k těmto tónům naladit – výsledky mohou být až překvapující – ale to je na posouzení samotných posluchačů – nebo návštěvníků koncertů. Za sebe mohu říci, že jejich ohlasy jsou často pro mně pozitivní inspirací.

Umocní se jeho účinky, když se hraje na více zvonů najednou. A je to vůbec možné?
Myslím, že může hrát více najednou, ale musely by se sladit nejen zvony, ale i hráči k sobě – aby byli jedním vědomím – pak by výsledek mohl být zajímavý.

Hra na zvon je doprovázená projekcí, celek má tedy předat lidem asi nějakou myšlenku, možná poselství. Už se vám za těch několik let, co na něj hrajete, stalo, že někoho měly tato seance opačný nebo nelibý účinek?
Koncerty mají jednotící název a jsou spojeny hlavní myšlenkou a tou je Společná věc. Pokouším se svým dílem – videoprojekcí ukázat, že je více věcí společných než rozdělujících. Každý máme právo na své vidění světa a i způsob uměleckého podání, takže jistě se ne každému bude tato forma líbit – vždyť jsme různí a máme právo na svůj názor. V letošním roce máme již za sebou 300 koncertů a to již také o něčem svědčí a návštěvníci koncertů přecházejí i opakovaně – takže to asi nejlepší odpověď.

Děkuji za rozhovor.

Novoměstsko, 1. 5. 2013

 
  
 
        Linkedin  
 
© Tomáš Pfeiffer. Všechna práva vyhrazena.
Jakékoliv další šíření obsahu webové stránky, zejména formou kopírování či dalšího zpracování bez předchozího písemného souhlasu jsou zakázány.
 
Změnit nastavení cookies