www.DUB.cz
DUCHOVNÍ UNIVERSITA BYTÍ – Společenství Josefa Zezulky
Oficiální stránky Biotroniky a filosofie Bytí Josefa Zezulky
českyenglishdeutchfrancaisespanolitalianorussiangreekesperanto
Pfeiffer: Vnímám, co nás spojuje

Pfeiffer: Vnímám, co nás spojuje

Zveme na koncert Společná věc


BIOTRONIK Tomáš Pfeiffer a jeho Vodnárský zvon. Foto: Deník/Z. Šmýd
Hra na Vodnářský zvon a filmová projekce, nejen to provází koncerty Společná věc. Na podrobnosti jsme se zeptali autora a realizátora tohoto ojedinělého projektu, biotronika Tomáše Pfeiffera.
 
Jaký je tento tajemný nástroj a k čemu slouží?
Vodnářský zvon je ulit ze sedmi kovů – zlata, stříbra, mědi, rtuti, cínu, olova a meteoritického železa z vesmíru. Tyto kovy symbolizují nejznámější planety naší sluneční soustavy. K vesmíru má uvedený nástroj blízko i jinak. Podle odkazu dávných mistrů, jsou tóny, které po jeho rozeznění vnímáme, shodné s rezonancí vesmíru. Ale jeho poslání je hlubší – to bych, ale nechal na posouzení posluchačům, pokud budou chtít, mohou se svými pocity podělit s ostatními.

Jaká je hudba Vodnářského zvonu?
Dalo by se říci, že vše souvisí se vším. Vodnářský zvon je velmi starobylý nástroj, který byl vždy určen jako pomoc lidem a dávné historii byl takto používán. Nejde úplně o běžnou hudbu, na jakou jsme zvyklí. Rezonance Vodnářského zvonu a rezonance vesmíru jsou v podstatě totožné. To dokládá mimo jiné i ohlas návštěvnice koncertu, která po koncertě řekla: „Když vyjdu večer na balkon a podívám se vzhůru, slyším stejnou hudbu, jakou jsem slyšela na koncertě“ Již v minulosti Pythagoras, Kepler a mnozí další chápali řád tónu ve spojení s vesmírem, se sluneční soustavou. Věděli, že vše má svůj rytmus. V dnešní době se tyto vazby znovu objevují a připomínají. Kdo chce, může tedy na koncertě vstoupit do jedinečného světa tajuplných tónu, které dle odkazu pradávných generací pomáhají harmonizovat celou bytost. Rezonance Vodnářského zvonu námi procházejí, působí na každou buňku v našem tele a pozitivně nás ovlivňují. Lze také slyšet velké množství alikvotních tónu a také kromě zvonu a zvonku i violoncello nebo zvuky trub. Jsme lidé různí a tak, přijímání rezonančních tónu záleží na stupni citlivosti každého z nás.

To vše provází parabolická filmová projekce…
Před každým koncertem se v sále staví jedinečná parabolická scéna, která je vždy „šitá na míru“ danému místu. Hru na Vodnářský zvon umocňují filmové záběry s 3D efektem, které tvoří doprovodnou obrazovou výpověď. Skladby na sebe navazují a postupně rozvíjejí základní myšlenku celého projektu a tou je právě – Společná věc nás všech lidí světa. Koncert má již sedmý rok tento název. Název se sice nemění, avšak obsah ano, neb společných věcí je bezpočet. Návštěvníci se tak mohou těšit na skladby Rezonantia temporum, Chaos – fraktály, Via ÓN – cesta do vysokých hor, Hledání Boha. Homo zabijens, které je mementem – apelem proti nesmyslnosti války a násilí. Poslední skladba Patria Deum je cestou do hlubokého vesmíru – je pokusem ukázat nesmírnou velikost tohoto prostoru a zároveň jeho řád a jednotnost myšlenky tvoření.

Jak vznikl název koncertu?
Víte, čím jsem starší, tím více vidím a vnímám, co nás spojuje, než co nás rozděluje. A společných věcí je spousty. Některé jsou zmíněny právě na koncertě – jako je odvěká touha poznat řád světa, vnímat přírodu v její hloubce a celistvosti, uvědomovat si krásu vzájemnosti a pospolitosti se vším. (r)

Společná věc
Koncert Společná věc je harmonií tónu a obrazu, které umožnují jedinečný zážitek. Můžete jej navštívit 4. října 2013 v 19.00 hod v Betlémské kapli v Praze. Předprodej vstupenek: e-shop www.dub.cz, v sítích TICKET ART po celé CR (www.ticketart.cz, rezervace@ticketart. cz), nebo Zdravé žití U tří růží, Soukenická 21, tel.: 222 318 726. Informace o koncertu získáte na tel: : 603 723 713 a na www.dub.cz.

Pražský deník, 30. 9. 2013

 
  
 
        Linkedin  
 
© Tomáš Pfeiffer. Všechna práva vyhrazena.
Jakékoliv další šíření obsahu webové stránky, zejména formou kopírování či dalšího zpracování bez předchozího písemného souhlasu jsou zakázány.
 
Změnit nastavení cookies