Již pátým rokem jsou s úspěchem po celé České republice pořádány koncerty Společná věc. Posluchači na nich mohou slyšet zajímavý nástroj Vodnářský zvon, na který hraje biotronik Tomáš Pfeiffer.
Tento nástroj je starý řadu staletí, písemné zmínky o něm pocházejí z čínské dynastie Ming, ale s největší pravděpodobností byl používán vědoucími ještě mnohem dříve.
Je složen ze sedmi kovů, které symbolizují naši sluneční soustavu. Vodnářský zvon vypadá jako kovová mísa, která má po bocích madla a obsahuje vodu. Rozeznívá se tak, že se ruce ponoří do vody a různými tahy a dotyky na madla z tohoto nástroje vycházejí tóny. Tyto tóny jsou plny rozmanitosti, můžete v nich slyšet kromě zvonů a zvonků i violoncello, zvuky trub, chóry lidských hlasů. Je to rezonance, vibrace, která podle moudrosti dávných mistrů má vliv na buňky v našich tělech, na naši mysl i na prostor, ve kterém jsme.
SOUTĚŽ O VSTUPENKY!!!
Hru doprovází filmová projekce, která je promítána na parabolické plátno. Je to propojení nejmodernější techniky s dávnověkým nástrojem. Jednotlivé filmové skladby, do kterých je koncert rozdělen, nás tak provázejí krásou a nevšedností záběrů. Snaží se ukázat naše společné věci - křehkosti, maličkosti, nádhery, ale i bídy světa, ve kterém žijeme. Vždyť láska k pravdě, filosofie, má mnoho podob. Jednou slova – jindy prožití. Vždyť je to jen jeden svět, který poznáváme. Filosofie může mít i podobu rezonance – tónů. Koncert se snaží, takto nesměle, podat ruku s tichou otázkou: „Věnuješ mi kousek srdce, pozornosti, citu, vědomí?“ Vždyť společná věc není jen slovo. Mystérium dávných filosofů přichází takto nyní i k nám.
Posluchači se mohou těšit na majestát horské přírody, nádherné záběry vodopádů, ledovců. Také na blízké a něžné setkání s jinak plachými zvířecími obyvateli hor.
Předposlední skladba je apelem – mementem lidských dějin, je pokusem poukázat na přístup k těm, kteří se neumějí bránit, ale přesto cítí bolest stejně jako lidé. Jedním ze smyslů této části je, aby se prožitá utrpení nemusela znovu a stále vracet.
Prostorem hlubokého a tajemného vesmíru nás provede skladba Patria Deum, která nám zde díky parabolickému plátnu a 3D efektu umožňuje vydat se do hloubek galaxií, mlhovin a vidět i záběry nejranějšího vesmíru. Tak se lze stát doslova součástí promítaného děje, na chvíli odložit své denní starosti a nechat se provést tímto poutavým příběhem.
V poslední části koncertu se mohou všichni jít podívat zblízka na Vodnářský zvon, dotknout se ho a vidět, jak voda reaguje na hru. Na vodní hladině se objevují překrásné rezonanční obrazce a vodní kapky vyletují i desítky centimetrů nad hladinu.
Tímto vás zveme na koncert, který se bude konat ve středu 4. května v 18.30 hodin v olomouckém Paláci BOHEMIA (sál Anag) na Kollárově náměstí 698/7. Vstupenky si lze zajistit v předprodeji v Informačním centru na Horním náměstí (podloubí radnice, tel.: 585 513 392). Bližší informace získáte na čísle 724 347 317 nebo na www.dub.cz.
P. Skřivánek, Olomoucký večerník, 25. 4. 2011