www.DUB.cz
DUCHOVNÍ UNIVERZITA BYTÍ – Společenství Josefa Zezulky
Oficiální stránky Biotroniky a filosofie Bytí Josefa Zezulky
českyenglishdeutchfrancaisespanolitalianorussiangreekesperanto
Unikátní parabolická projekce míří do Prostějova

Unikátní parabolická projekce míří do Prostějova


Vodnářský zvon a filozof Tomáš Pfeiffer se předvedou i prostějovskému publiku
Prostějov - Tóny Vodnářského zvonu, svět vodních kapek na jeho hladině, unikátní filmové záběry, prolínání současnosti s tajemnou minulostí. I tak by se dal částečně charakterizovat projekt, jehož vznik patří do České republiky. Jeho autorem a realizátorem je filozof a biotronik Tomáš Pfeiffer.
 
Proč nese nástroj název, který spojuje zvon s vodou?
Nástroji se říká Vodnářský zvon proto, že svým tvarem připomíná obrácený zvon, který je naplněný vodou. Hraje se na madla, která jsou po bocích tohoto nástroje. Vodnářský zvon k nám promlouvá řečí alikvótních tónů, které jsou totožné se zvukem vesmíru a mohou působit na každou buňku v našem těle, harmonizovat ji a pozitivně tak ovlivňovat ducha i tělo.

Kromě neobvyklého zvuku se na koncertě setkáváme i s unikátní projekcí.
To se pojí se začátkem vzniku koncertů. Cesta od první myšlenky k profesionální realizaci nebyla jednoduchá. Nikdy v životě by mne nenapadlo, že budu koncertovat před plným sálem. V jedné vteřině bylo vše jinak. Velké parabolické plátno, projektor, ozvučení. Bylo nutné vyřešit mnoho dalších technických problémů. A hlavně – natočit doprovodné filmy k jednotlivým skladbám, jednat s ostatními autory výjimečných snímků a posunout tak možnosti jednotlivce za významné pomoci přátel. I sám koncert se tak stal při svém vzniku, ale i realizaci a prezentaci, společnou věcí. Doprovodné filmové záběry promítáme na velkoplošné plátno, které je zavěšeno na speciální konstrukci. Díky tomuto je projekce unikátní hloubkou obrazu, takže se návštěvník koncertu může stát součástí promítaného děje. Filmové záběry jsou obrazem o naší společné historii i současnosti, ale také o kráse světa, tvůrčí genialitě přírody, kde je zároveň ukázána i její jemnost a křehká krása.

Na co se mohou lidé z Prostějovska těšit?
Jen pro zajímavost bych uvedl, že v letošním roce se uskuteční již třístý koncert a to během necelých sedmi let. Do Prostějova se koncert Společná věc vrací již po páté, ale se změněným programem, takže návštěvníci se mají na co těšit. Například skladby Rezonantia Temporum – souznění zvonů Sv. Víta a Zvonu vodnářského, skladba Chaos, nádherně barevná matematika v obrazech – fraktály. Ve skladbě Patria Deum lze zažít a vnímat na unikátní parabolické projekční ploše úžasné, dosud málo známé, záběry vesmírných galaxií a hvězdokup zachycené z Hubbleova teleskopu. Příjemným zpestřením na závěr je možnost prohlédnout si zvon zblízka, vidět jak se během hry vytváří úžasné obrazce – jde o zviditelnění zvuku na vodní hladině. Je to krásný svět vodních kapiček, které vylétávají do výšky více než dvaceti centimetrů.

Co pro vás osobně znamená váš koncert?
Má pro mne mnoho významů. Když se podívám večer nad obzor a vidím ty miliony a miliardy hvězd, vidím galaxie a nekonečný vesmír, ptám se, jestli pro toho člověka, tedy mě, na té jedné nepatrné kuličce bylo všechno to stvořeno a jestli jsem opravdu tak důležitý. Vesmír nám dává meze.

Koncert Společná věc se bude konat v Prostějově v úterý 5. 3. 2013 v 19 hod. v Sokolovně TJ Sokol I, Skálovo náměstí 4. Vstupenky si můžete zakoupit v předprodeji v prodejně CD+DVD, Kramářská 4, Prostějov, objednat přes telefon 604 851 466, nebo na webové adrese www.dub.cz

Jan Rychlý, Prostějovský deník, 27. 2. 2013

 
  
 
       
 
© Tomáš Pfeiffer. Všechna práva vyhrazena.
Jakékoliv další šíření obsahu webové stránky, zejména formou kopírování či dalšího zpracování bez předchozího písemného souhlasu jsou zakázány.
 
Změnit nastavení cookies