www.DUB.cz
DUCHOVNÍ UNIVERSITA BYTÍ – Společenství Josefa Zezulky
Oficiální stránky Biotroniky a filosofie Bytí Josefa Zezulky
českyenglishdeutchfrancaisespanolitalianorussiangreekesperanto
V brandýském kině se rozezní Vodnářský zvon

V brandýském kině se rozezní Vodnářský zvon

Brandýs - Už pátým rokem se veřejnosti představuje projekt Společná věc.
 
Tomáš Pfeiffer předkládá lidem možnost poslechnout si hlas dávného nástroje – Vodnářského zvonu. V ojedinělém souladu rezonance starobylého nástroje s videoprojekcí na parabolické plátno je vytvořena jednota uměleckého prožitku.
Koncert je silným vjemem nejen pro sluch a zrak. Jemné vibrace kovového hlasu zvonu prostupují návštěvníka, a umožňují mu tak zažít neobvyklý vjem krásy a hloubky zvuku.

Co je to Vodnářský zvon?

Stručně by se dalo říci, že kovová mísa naplněná vodou a opatřená madly, stojící na dřevěném podstavci uprostřed pódia. Prakticky jde o hudebně - duchovní nástroj slitý ze sedmi kovů, které symbolizují tělesa naší sluneční soustavy.

A jak koncert vypadá?

Biotronik Tomáš Pfeiffer zahajuje úvodním slovem. Hladina vody se rozčeří dotekem, když se položí mokré ruce na madla nástroje a prvním klouzavým pohybem rozezní zvon, zrodí se první zvuk. Vzápětí vytryskne pramen tónů, ve kterém můžeme slyšet hlas zvonů, houslí, chórů lidských hlasů a dalších hudebních nástrojů. Je to dáno tím, že Vodnářský zvon dokáže vytvořit bohatý zvuk v rozsahu až šestnácti základních alikvotních rovin.
Projekce na plátně není jen pouhou barevnou kulisou, je filmovým příběhem – snahou ukázat jedinečnost, krásu i podobu světa, v němž žijeme a je společnou věcí nás všech.
V úvodní části koncertu Resonantia temporum je zachycena krása souznění zvonu a tohoto mnohem staršího nástroje. Dalším zajímavou skladbou je Chaos (fraktály), kde je ukázán řád světa – nejen geometrických tvarů. Je to matematika života, přírody a také uchvacující jemnost, barevnost i sladěnost těchto útvarů.
Vedou nás i do minulosti, jsou součásti geometrie a obsahují starověké posvátné významy. Je to vizuální propojení vláken života skrze matematiku.
Rezonance nás provází všemi skladbami. Vedle částí s hlubokou všelidskou tematikou nás, v poslední skladbě Patria deum - vesmírné pouti, osloví nádherné snímky z Hubbleova teleskopu a umožní náhled až za hranice běžného lidského myšlení, do hlubin prostoru a času.
Můžete spatřit záběry nejranějšího vesmíru - starého čtrnáct miliard let - krásy galaxií a hvězdokup.
V závěrečné části koncertu je i umožněno se na nástroj podívat zblízka, návštěvníci se mohou zvonu zlehka dotknout, aby vyzkoušeli sílu vibrace.

V našem regionu se koncert Společná věc uskuteční 20. dubna v 18.30 hodin v kině v Brandýse nad Labem v ulici Karla Tájka.
Podrobnější informace o celém projektu naleznete na webu www.dub.cz

(pm), Mělnický deník, 13. 4. 2011

 
  
 
        Linkedin  
 
© Tomáš Pfeiffer. Všechna práva vyhrazena.
Jakékoliv další šíření obsahu webové stránky, zejména formou kopírování či dalšího zpracování bez předchozího písemného souhlasu jsou zakázány.
 
Změnit nastavení cookies