www.DUB.cz
DUCHOVNÍ UNIVERZITA BYTÍ
Oficiální stránky Biotroniky a filosofie Bytí Josefa Zezulky
českyenglishdeutchfrancaisespanolitalianorussiangreekesperanto
V sokolovně zazní zvon, z něhož běhá mráz po zádech

V sokolovně zazní zvon, z něhož běhá mráz po zádech

Koncert, kterým provází Tomáš Pfeiffer, je doplněn o působivou videoprojekci.
Koncert Společná věc s Tomášem Pfeifferem se uskuteční ve středu 9. února v 18.30 v Sokolovně v Prostějově, Skálovo náměstí 4
 
Již 5. ročník koncertních turné Vodnářského zvonu míří do Prostějova. Hra Tomáše Pfeiffera na starodávný kovový vodní nástroj a pozoruhodná projekce, promítaná na originální parabolické plátno během koncertu, je pro posluchače, dle jejich ohlasů, často nezapomenutelným zážitkem - umožňuje vnímat svět z trochu jiného pohledu.

Již vžitý název koncertu „Společná věc“ dává tušit, i v tomto roce se bude jednat o soubor skladeb promlouvajících k naší nejvnitřnější podstatě. Rezonanční tóny Vodnářského zvonu se nás dotýkají i prostupují každou buňku organismu. Doprovodná videoprojekce je spojena myšlenkou hlubokých neprobádaných tajemství, která jsou kolem nás. Je možno chvíli spočinout, ponořit se do děje a nechat se jím provázet. Je to propojení nejmodernější současné techniky doby s tradičním duchovním nástrojem pradávných civilizací.

V tónech je slyšet i šum vody obsažené v nástroji, díky 3D efektu je divák vtažen do středu dění a zejména v závěrečné skladbě Patria Deum ve zcela nové projekci dojde na práh hvězd a galaxií, oproštěn od svých běžných starostí, rozletí se za hranice prostoru a času. Nové překrásné záběry z Hubbleova teleskopu umožní zažít vjem vesmírného prostoru a hloubky.

Po závěrečném rozsvícení světel v sále většina posluchačů neodolá a přijme pozvání k prohlídce Vodnářského zvonu zblízka. Celý koncert, každou skladbu, uvádí Tomáš Pfeiffer poutavým komentářem.

Koncert Společná věc je ojedinělý celoevropský projekt, za nímž stojí biotronik Tomáš Pfeiffer. Přinášíme s ním krátký rozhovor.

Vodnářský zvon není typickým hudebním nástrojem...
Je to nástroj, který byl na dlouhou dobu zapomenut, a přesto má v lidské historii svou stopu. Tu písemnou někdy v čínské dynastii Ming, ale jeho stáří může sahat až do hlubin věků.

Hudební program doplňují obrazové záběry. Vy jste se však nespokojil s klasickým promítacím plátnem.
Hudební nástroj doplňuje velkoplošná parabolická projekce, která je vždy sestavena přímo na míru prostorám, ve kterých se koncert koná. Díky speciální konstrukci je zde 3D efekt, kdy obrazy jakoby vystupují do prostoru. Každý koncert je originálem, a to jak po stránce hudební, tak i obrazové. Celý projekt má název Společná věc a je složen z několika skladeb, které jsou propojeny úvodem a krátkými vsuvkami. Obrazová část je vždy sestavena tak, aby měla určitý řád. I letos se podařilo získat až pohádkové kosmické snímky, které tentokrát sahají k ranému vesmíru. Budou vidět zblízka světelné body, které jsou od nás vzdálené miliony světelných let. Vesmír nám připomíná, že jsme malou součástí obrovského oceánu a pomáhá pochopit naše místo v něm.

Třešničkou na závěr je možnost prohlédnout si zvon z těsné blízkosti, dokonce vyzkoušet jeho vibrace.
Zvon je naplněn vodou. Zvuk kreslí při hře na hladinu svoji podobu. Hladina rezonuje, vybudí se stojaté vlnění a to je důvodem, proč se voda najednou začne vznášet nebo tvořit obrazce. Každý tón, který hraju, je vidět zároveň na vodní hladině a sebemenší změna zvuku mění i obrazec.

Co byste chtěl říci závěrem?
Hluboce se skláním nad moudrostí osudu, který nás vždy vede tam, kam je třeba. Koncert Společná věc by rád připomněl krásy světa i smysl bytostné existence.

Termíny i více informací na www.dub.cz

Jan Rychlý, Prostějovský deník, 2. 2. 2011

 
  
 

 
 
 
 
     
 
© Tomáš Pfeiffer. Všechna práva vyhrazena.
Jakékoliv další šíření obsahu webové stránky, zejména formou kopírování či dalšího zpracování bez předchozího písemného souhlasu jsou zakázány.