www.DUB.cz
DUCHOVNÍ UNIVERSITA BYTÍ – Společenství Josefa Zezulky
Oficiální stránky Biotroniky a filosofie Bytí Josefa Zezulky
českyenglishdeutchfrancaisespanolitalianorussiangreekesperanto
Vodnářský zvon není jen hudební nástroj

Vodnářský zvon není jen hudební nástroj

Výjimečný, tajuplný, harmonizující – i takové přívlastky si získal nástroj, který má název Vodnářský zvon. Na koncertech Společná věc na něj hraje biotronik Tomáš Pfeiffer – autor a realizátor projektu, který 16.10 s tímto koncertem zavítá do Skutče.

Vodnářský zvon je hudební nástroj; můžete prozradit, v čem je jeho význam?
Kdybych řekl, že je určen jen k hudební produkci, nebyla by to celá pravda. Popravdě, nerad hovořím před koncertem o jeho vlastnostech. Mám raději, když lidé během koncertu sami vnímají, v čem tkví jeho síla a význam. Jde o nástroj starodávný, první písemné zmínky vedou do oblasti Tibetu a Číny v období dynastie Ming. Snad byl využíván i v ještě dřívějších dobách pro své alikvótní tóny, které jsou, podle tradice, harmonizující. Pro naši generaci je rozhodně nástrojem netypickým.

Zkuste tedy popsat, jak koncert probíhá.
Každý koncert má svou atmosféru a nezáleží na tom, zda je v sále přes tisíc lidí nebo padesát. Spíše je důležitý genius loci místa a i sami návštěvníci, kteří na koncert přijdou. Nástroj je svým složením, svými vlastnostmi velmi citlivý na dané místo. Je vytvořen ze sedmi kovů, které podle tradice mají zastupovat planety ve vesmíru. Vše, i kovy v něm, musí být v určitém poměru tak, aby zvon správně rezonoval. Což ovšem ještě není celá alchymie. Dovnitř zvonu se musí nalít správné množství vody. Dovolím si legraci – pokud možno ne příliš studené, aby hráč během koncertu nezmrznul. Hraje se totiž mokrýma rukama na obloukovitá madla po bocích. Tak se během hry se vytváří rezonance. V jaké intenzitě a jakým způsobem je vnímají návštěvníci koncertu, záleží na každém individuálně, je to jako u každé jiné hudby – někdy ji nevnímáte, třeba při práci, a jindy jí věnujete celou pozornost a srdce v koncertní síni a plně ji tak prožijete.

Ještě je třeba přidat k výčtu zajímavosti speciální scénu.
Na koncerty si skutečně vozíme vlastní scénu, která je ve tvaru paraboly a má tu zvláštnost, že může být vždycky přizpůsobena velikosti sálu. Je možné ji variabilně sestavovat podle potřeby. Diváci se již vícekrát shodli, že byli obrazem jakoby vtaženi do promítaného děje. Tvar a vypracování takové scény patřilo k jedné z vizí, kterou jsem měl při přípravě realizace koncertu.

Jaký máte program?
Koncerty jsou již několikátým rokem pojmenovány vždy stejně, ale jejich náplň se obměňuje. Rád bych trochu poodkryl název Společná věc. Je záměrně pořád stejný, aby připomínal, že i přes životní pestrost máme všichni velmi mnoho společného. V dnešní soutěživé době bych chtěl nabídnout vzájemnost, spoluprožívání. Považuji za velmi důležité, abychom skrze sebe dokázali najít cestu k ostatním bytostem a tak i k sobě samému. Ne všechny skladby ukazují naše pozitivní stránky, domnívám se, že je třeba i kontrastu. Proto jsou jednotlivé skladby nejen ukázkou životních krás, lidskosti či našeho hledání smyslu života, ale i mementem před tím, co nás, jako lidské bytosti, nešlechtí. Záběry jsou originálním pohledem na svět z trochu jiného úhlu pohledu. V poslední skladbě, která se dotýká velebnosti našeho největšího
domova, tedy vesmíru, jsou snímky z Hubbleova teleskopu.

Mohou si lidé vyzkoušet sílu rezonance?
Po ukončení oficiální části sundáváme zvon z podia a lidé se mohou dotknout jeho okraje, když hraji, prožít si rezonanci. Zároveň mohou vidět i to, jak voda uvnitř zvonu reaguje na hru, včetně její levitace. Na tuto část se vždy velmi těším, protože je hezké vidět spontánní reakce přítomných.

Koncert Společná věc se koná v Kulturním klubu ve Skutči v pátek 16. 10. 2015 v 19 hodin. Informace naleznete na tel. 566 678 144, 775 678 144, V předprodeji lze vstupenky výhodně koupit na http://vstupenky.skutec.cz. Cena 100Kč, pro důchodce, studenty a ZTP 80Kč. Další info také na: www.dub.cz

Skutečské noviny, 1. 9. 2015

 
  
 
        Linkedin  
 
© Tomáš Pfeiffer. Všechna práva vyhrazena.
Jakékoliv další šíření obsahu webové stránky, zejména formou kopírování či dalšího zpracování bez předchozího písemného souhlasu jsou zakázány.
 
Změnit nastavení cookies