www.DUB.cz
DUCHOVNÍ UNIVERSITA BYTÍ – Společenství Josefa Zezulky
Oficiální stránky Biotroniky a filosofie Bytí Josefa Zezulky
českyenglishdeutchfrancaisespanolitalianorussiangreekesperanto
Zazní vodnářský zvon

Zazní vodnářský zvon

Tomáš Pfeiffer patrně ovládá hru na vodnářský zvon jako jediný člověk v republice.
Tomáš Pfeiffer patrně ovládá hru na vodnářský zvon jako jediný člověk v republice. foto: ARCHIV TOMÁŠE PFEIFFERA.
OPAVA Tomáš Pfeiffer by se nejen v našich končinách dal označit za hudebního průkopníka. Hraje totiž na nástroj, s nímž posluchač nepřijde do kontaktu každý den. A sice na vodnářský zvon.
 
Že ho neznáte? Asi se nelze nad ničím podivovat. Hodně laickým způsobem řečeno, jde o obrácený zvon, do něhož je nalita voda. Na jeho okrajích se nachází jakási madla, o které interpret tře navlhčenými dlaněmi. Vzniká tak jedinečný, skoro až magický zvuk. „Má šestnáct alikvotních rovin. Je tedy přenastavitelný,“ poukazoval Tomáš Pfeiffer. Vodnářský zvon má ještě jednu speciální vlastnost posluchač je schopen produkovaný zvuk slyšet, cítit a vzhledem k tomu, že zvon obsahuje vodu, i vidět. Nenechte se zmást. Byť se to na první pohled podle obrázků nezdá, hlasitost může předčít i 110 decibelů, což je pro ušní bubínky celkem pořádná porce. Zvlášť při tónu fortissimo, kdy se vodní hladina může pohybovat v rozmezí dvanácti centimetrů až jednoho metru. Vodnářský zvon má obrovskou tradici a ve světě se na něj hraje po několik staletí.

Vystoupení doplní i projekce
Tomáš Pfeiffer dokáže ze svých vystoupení udělat skvělou, šťavnatou show. Při hře ho doprovází i projekce, což vše perfektně dokresluje. Divákovi a posluchači v jedné osobě je tak naservírován zvuk jako kompaktní celek, kdy vizuální a akustická složka spolu náramně korespondují. Pfeifferův koncert nese název Společná věc a je rozdělen do několika částí. „Mimo mnohé další jmenuji například Homo zabiens, v níž se zabývám temnějšími stránkami člověka. Dále bych zmínil i třeba závěrečnou část Vesmír,“ konstatoval hlavní a také jediný protagonista celého vystoupení. Pfeiffer se ke svému nástroji přitom dostal celkem náhodou. „Když jsem putoval v jedněch horách, narazil jsem právě na vodnářský zvon. Klekl jsem si k němu a zkoušel hrát. Strašně mě to zaujalo. Nakonec jsem u toho zůstal,“ pokračoval.

V Česku údajně nemá konkurenci
Třebaže za posledních pět let Tomáš Pfeiffer absolvoval již neuvěřitelných 250 koncertů, každý je pro něj specifický. Na konci vystoupení dokonce zve své posluchače, aby přišli na pódium a podívali se na vodnářský zvon zblízka. „Důležitá je pro mě zpětná vazba publika,“ zdůrazňoval. O tomto hudebním nástroji se často tvrdí, že má léčivé účinky. Dá se využít k meditačním účelům a prý má schopnost zkrotit některé choroby. „Na tohle se moc neohlížím. Věnuji se samotnému hraní. Setkal jsem se ovšem s tím, že jedna z mých posluchaček měla špatnou sítnici v oku a téměř neviděla. Údajně díky rezonanci zvuku vodnářského zvonu se vše mělo výrazně zlepšit,“ připojil několik postřehů. Pfeiffer přitom v Česku patrně nemá konkurenci. „Ani u nás, a dokonce ani v Evropě jsem neslyšel, že by se hrou na vodnářský zvon někdo zabýval,“ uzavřel. Tomáš Pfeiffer se v Opavě představí v úterý 7. února. Jeho koncert v místním kině Mír začíná v 18.30 hodin.

Petr Dušek, Opavský a Hlučínský deník , 31. 1. 2012

 
  
 
        Linkedin  
 
© Tomáš Pfeiffer. Všechna práva vyhrazena.
Jakékoliv další šíření obsahu webové stránky, zejména formou kopírování či dalšího zpracování bez předchozího písemného souhlasu jsou zakázány.
 
Změnit nastavení cookies