www.DUB.cz
DUCHOVNÍ UNIVERZITA BYTÍ – Společenství Josefa Zezulky
Oficiální stránky Biotroniky a filosofie Bytí Josefa Zezulky
českyenglishdeutchfrancaisespanolitalianorussiangreekesperanto
Zvon, který hraje rytmus života

Zvon, který hraje rytmus života

Věci neznámé a tajemné odjakživa přitahovaly naši pozornost. Tu si jistě zaslouží i nástroj, který je cizokrajný svým původem a již šest let se s ním setkáváme i v naší zemi. Jmenuje se vodnářský zvon.
 
Vypadá jako velká kovová mísa se dvěma držadly, která je naplněna vodou. Tajemství a síla nástroje spočívají v jeho použití. V České republice jej představil Tomáš Pfeiffer na koncertech zvaných Společná věc. Jde o jedinečný multimediální projekt propojující tóny zvonu s velkoplošnou obrazovou projekcí. Pojmenování koncertů není náhodné, ale je záměrně zvoleným symbolem. „V dnešní společnosti je hodně věcí, které nás od sebe vzdalují, já bych chtěl lidem naopak ukázat, jak mnoho máme společného," konstatuje Tomáš Pfeiffer. „Vždyť svět je také krása, zázrak tvoření, neuvěřitelná kombinace dějů, do kterých zapadají i naše osudy."

Tóny vodnářského zvonu vyjadřují rytmus života a podle tradice procházejí jeho pozitivní rezonance celou naší bytostí. Již mnoho posluchačů tento výrok potvrdilo. Velmi citlivě vnímají alikvótní tóny zvonu děti, je někdy až úsměvné pozorovat jejich rozjasněné obličeje, kterými dávají najevo své pocity.

Koncerty jsou originálním propojením prastarého hudebního nástroje a obrazů promítaných na speciální parabolické scéně umožňující 3D efekt. Skladby zasahují diváky svou hloubkou a lidskostí, ale nepostrádají ani humor a lehkou nadsázku. Rozmanitost přírody můžeme například zhlédnout v klasických záběrech, ale i v podobě obrazů fraktální geometrie – nekonečně se rozšiřujících tvarů vytvářejících neuvěřitelné a neopakovatelné vzory.

Překvapením mohou být i reálné záběry našeho vesmíru, které ohromují svou velikostí a krásou, s nádechem dosud neodhaleného tajemství. Koncert touto skladbou vrcholí, ale nekončí. V závěru je vodnářský zvon přenesen blíže k divákům. Kdo chce, může si ještě jednou prožít jeho rezonance úplně zblízka, včetně lehkého doteku na okraj zvonu ve chvíli, kdy jej Tomáš Pfeiffer rozezní. Perličkou, která propojí všechny naše smysly, je pohled, kdy se kapky vody vznášejí nad hladinou vodnářského zvonu. Tímto příjemným rozloučením je zakončena nevšední podívaná, kterou již během šesti let zhlédlo nemálo návštěvníků. Tento jedinečný koncert můžete navštívit také ve Velkém Meziříčí, 6. 11. v 18.30 hodin v kinosále Jupiter dubu. Pro ostatní zájemce, kteří by chtěli koncert zhlédnout i v jiném městě, je určen přehled termínů koncertů na webových stránkách www.dub.cz. Završením letošního magického roku 2012 je koncert ve velkém sále Kongresového centra v Praze dne 21. 12. 2012, ve kterém vystoupí, jako hosté, řada špičkových umělců z oblasti vážné hudby.

-kv-, Velkomeziříčsko, 31. 10. 2012

 
  
 
        Linkedin  
 
© Tomáš Pfeiffer. Všechna práva vyhrazena.
Jakékoliv další šíření obsahu webové stránky, zejména formou kopírování či dalšího zpracování bez předchozího písemného souhlasu jsou zakázány.
 
Změnit nastavení cookies