www.DUB.cz
DUCHOVNÍ UNIVERSITA BYTÍ – Společenství Josefa Zezulky
Oficiální stránky Biotroniky a filosofie Bytí Josefa Zezulky
českyenglishdeutchfrancaisespanolitalianorussiangreekesperanto
Zvuk vodnářského zvonu prochází celým tělem

Zvuk vodnářského zvonu prochází celým tělem

Součástí Vodnářského zvonu je vodní hladina, ta během hry vytváří rezonanční obrazce
Povídání s biotronikem Tomášem Pfeifferem, který v Městském divadle Turnov při koncertě Společná věc rozezní tajemný nástroj
 
Turnov – Už jen tři dny zbývají do unikátního koncertu s názvem Společná věc, při kterém biotronik Tomáš Pfeiffer rozezní vodnářský zvon. Akce se koná v úterý 13. dubna od 19 hodin v Městském divadle.

Alikvotní tóny vodnářského zvonu podle lamaistické tradice povznáší ducha a léčí tělo. Zajímavostí je, že vodní hladina, která je součástí nástroje, vytváří během hry rezonanční obrazce a ve fortissimu dochází k její levitaci do výše řady centimetrů. Zvuk prastarého nástroje bude doplněn parabolickou projekcí ve 3D efektu.

„Bylo to manželství na první pohled,“ říká o tajemném nástroji s úsměvem biotronik Tomáš Pfeiffer.

Kdo vás ke hře na vodnářský zvon přivedl a čím vás hra zaujala?
To je dlouhá historie. Kolem šestého roku jsem měl vize. Tam se stalo mimo jiné něco, co ve mně způsobilo, že vnímám od dětství svět také trochu jako zvuk. Vodnářský zvon mě zaujal na první pohled. Vlastně nejdříve jsem prošel kolem, potom jsem zkusil zahrát a jeho tóny rezonovaly velmi s tím, co jsem již vlastně měl ve svém nitru.

V čem spočívá princip hry?
Spočívá na principu harmonické rezonance. Po bocích nástroje jsou madla, s jejichž pomocí je rozechvíván. Podle způsobu hraní vzniká neuvěřitelných šestnáct alikvotních tónů, které se dokážou různě proplétat a vrstvit. Tím se objevuje bohatá škála tónů. Každý má své zabarvení, intenzitu, výšku či hloubku. Nástroj je geniální i v tom, že na vodní hladině uvnitř zobrazuje, co se hraje. Součástí koncertu je i unikátní parabolické plátno, díky němuž obrazy působí prostorově, tedy 3D, a vtahují tak obecenstvo do promítaných záběrů. Stejně jako má vodnářský zvon mnoho alikvotních rovin, tak i obrazy mají více vrstev k pochopení. Jste-li vnímaví, je pro vás koncert
objevný po hudební i obrazové stránce.

Jaký máte repertoár? Co vše publiku v Turnově a Semilech nabídnete?
Koncert je sestaven z pěti částí, které na sebe navazují. Začínáme skladbou Praga Magna Mater, která ukazuje význam Prahy jako duchovního centra a jedinečných historických osobností, které se zasloužily o rozvoj naší země i národa. A je i místem zrodu tohoto projektu.
Pictus Orbis je holdem té nesamozřejmé samozřejmosti života, v které se nám zdá, že všechno do sebe zapadá samo, a přitom často ani netušíme, jak mnoho fantazie, krásy a radosti je každou chvíli kolem nás. Život je věc dynamická a i skladba tomu odpovídá. Naší společnou věcí je hledání kořenů. My všichni jsme hledající, ať chceme nebo nechceme, je tu něco hlubšího, než jsou naše často okamžité pocity a názory.
V další části nazvané Hledání Boha je možné vidět věci, které opravdu nejsou běžné, které svým způsobem popírají náš pohled na svět a nás tak nutí k tomu, abychom přemýšleli hlouběji.
Tato část obsahuje oddíl Chrámy, kde jsou ukázána významná duchovní místa planety, a Lidé srdce, která ukazuje skutečné neuvěřitelné příběhy neobyčejných lidí. Je zde možné uvidět nevšední děje, vlastně zázraky.
Universum je o největší Společné věci, co se týče rozměru. Je to vesmír, který je co do velikosti pro nás nepředstavitelný. Často vnímáme své radosti, smutky a považujeme je za celý svět. Když jsem smutný, stačí, abych se podíval na večerní oblohu, uviděl miliony hvězd, a rázem to osobní zmenší svou naléhavost. Úchvatné snímky našeho vesmíru jsou kulisou, přinesenou Hubbleovým teleskopem z oběžné dráhy kolem Země.

Jak přijímá hru na vodnářský zvon publikum?
Těžko mohu hovořit za jiné. Těší mě zájem lidí – soudě podle jejich reakcí a ohlasů. Budu–li mluvit ze své zkušenosti, já jsem člověk skeptický, vždycky si rád všechno na vlastní oči prohlédnu, vyzkouším, promyslím a prožiji, a pak si udělám vlastní závěr. V tomto případě mohu jen potvrdit to, co říkali již naši předkové lámové. Zvuk vodnářského zvonu prochází celým tělem a harmonicky působí na každou naši buňku. Když pominu zdravotní stránku, tak bezesporu platí, že reakce těla na zvukové vibrace, vyladěné propojení obrazu a zvuku, působí na naše emoce a jsou-li silné, vždy nás probouzejí a posunují.

Kde všude se během vašeho turné zastavíte?
Nejdříve bych chtěl říci, že během tří let máme za sebou více než 150 koncertů u nás i v zahraničí. Začínáme již čtvrtou sezonu, ačkoli jsem neměl aspirace vystupovat jako hudebník před publikem. Osud mě přivedl k tomu, že se mohu snažit lidem něco předávat i tímto způsobem. Koncert nám může připomínat, kdo jsme, kam kráčíme a také něco o harmonii života. Přehled jednotlivých koncertů je uveden na webových stránkách www.dub.cz a tam si mohou lidé přečíst i ohlasy na koncert. Společných věcí je bezpočet a domnívám se, že je neustále mnoho těch, které si zaslouží naši společnou pozornost.

Další koncert v regionu chystá Tomáš Pfeiffer v rámci svého letošního turné na úterý 1. června, a to v Semilech.

Miroslava Jasanská, Krkonošský deník, 10. 4. 2010

 
  
 

 
 
 
 
        Linkedin  
 
© Tomáš Pfeiffer. Všechna práva vyhrazena.
Jakékoliv další šíření obsahu webové stránky, zejména formou kopírování či dalšího zpracování bez předchozího písemného souhlasu jsou zakázány.
 
Změnit nastavení cookies