www.DUB.cz
DUCHOVNÍ UNIVERZITA BYTÍ
Oficiální stránky Biotroniky a filosofie Bytí Josefa Zezulky
českyenglishdeutchfrancaisespanolitalianorussiangreekesperanto
Koncert ukáže nevšední krásy

Koncert ukáže nevšední krásy


TAJUPLNÝ NÁSTROJ. Vodnářský zvon, který se používal k duchovním účelům, rozezní v Prostějově Tomáš Pfeiffer. Foto: archiv Tomáše Pfeiffera
Unikátní vodnářský zvon, který je vyrobený ze sedmi kovů, rozezní Tomáš Pfeiffer i v Prostějově
 
Prostějov Před několika lety se konal v Prostějově unikátní koncert Společná věc. Letos 14. října v 19 hodin máme opět možnost tuto zajímavou akci navštívit. Požádali jsme autora a realizátora projektu Tomáše Pfeiffera o rozhovor.

Tušil jste, že budete jednou hrát na tak tajuplný nástroj?
Jsem původně leteckým konstruktérem, avšak dvě silné osudové události obrátily můj život jiným směrem. První bylo setkání se světově uznávaným léčitelem Josefem Zezulkou, který se stal mým učitelem. Druhou bylo seznámení s vodnářským zvonem v krásném prostředí vysokých hor, kam rád jezdím.

Vodnářský zvon slouží k tomu, aby pomáhal lidem?
Vodnářský zvon je nástroj, který se dle dochovaných zmínek (stáří je podle písemných zmínek 500-600 let zpět) vždy používal k duchovním účelům. V dávných dobách znali vědoucí lidé způsoby, jak pomáhat druhým na jejich životních cestách. Jedním z nich bylo i použití vodnářského zvonu.
Jak říká tradice, jeho tvůrci chtěli, aby zněl jako vesmír a šířil pozitivní rezonance. Proto byl vyroben ze sedmi kovů, které měly svou rezonancí odpovídat tehdejšímu rozdělení planet ve vesmíru.
Zajímavostí je, že bylo použito železo z meteoritů, ale i takové kovy, jako například zlato nebo stříbro. Vše muselo být v určité kombinaci sladěno tak, aby zvon správně zněl.
Je to tedy nejen hudební nástroj. Pokud se na chvíli zastavíme a začneme vnímat i dalšími smysly, tak nám možná poodkryje něco více ze svých tajemství. Zkušeností je již v současné době hodně a těší mě, když se o ně návštěvníci koncertu dělí se mnou i s ostatními.

Co určuje, jaké tóny hrajete – co uslyšíme?
Hra vychází z inspirace a vnímání – naladění se na okolí. Nástroj velmi reaguje na místo i posluchače, a tak žádný koncert není zcela stejný. To neznamená, že je hra náhodná, právě ovládání tohoto nástroje umožňuje pestrost hry.

Váš koncert je unikátní u nás i v zahraničí.
Abych upřesnil, nejde jen o koncert, ale o multimediální projekt, kdy je propojena moderní současná technická kultura s kulturou, která k nám promlouvá přes staletí a tisíciletí v podobě starodávného nástroje. Obě kultury se navzájem doplňují a obohacují náš pohled na svět. Součástí koncertu je projekční plátno ve tvaru paraboly a na ni promítaný filmový doprovod. Divákům umožňuje 3D pohled a tím intenzivnější prožitek. Tóny i obrazová projekce tvoří nedílný celek.


ZVON. Lidé v něm mohou viděti levitující kapky vody. Foto: archiv
Ve zvonu můžeme vidět i levitující kapky vody.
Ano, ke standardní součásti koncertů Společná věc patří i možnost pro posluchače přijít se podívat na nástroj zblízka. Zvon, v němž musí být při hraní voda, je ve druhé části večera ukázán zblízka všem zájemcům. Mohou zažívat něco nevídaného – nejen vidět levitující kapičky nad hladinou, ale také se dotknout kraje zvonu a vnímat sílu jeho vibrací. Výsledkem je prožívání zvuku celou bytostí. Každý z tónů je na víc zobrazen na vodním zrcadle a když se dají silnější rejstříky, tak voda nejenže tvoří různé obrazce, ale skutečně začne levitovat nad hladinou. I mne stále překvapuje svou krásou, variabilitou a silou svého projevu.

Váš koncert ukazuje nevšední krásy světa originálním způsobem. Nebojíte se i odvrácených témat?
Stále více mám úctu před životem a zároveň si uvědomuji, jak jsme přes všechny odlišnosti stejní, kolik věcí máme společných. Mým záměrem je ukazovat je i na koncertě. Je úžasné, když nás všechny během koncertu zvon propojí a zažíváme neuvěřitelnou lehkost bytí, vzájemné souznění a porozumění umocněné obrazem. Znáte jistě ten pocit, kdy se cítíte lehce a příjemně.
Na druhou stranu máme i zodpovědnost za to, jak naplňujeme život. Proto například vznikla skladba Homo zabiens, která má být mementem proti nesmyslnému zabíjení. Velmi silnou inspirací mi bylo lidické sousoší dětských obětí válek.
Abych ale nekončil u tak smutného tématu, chci zmínit ještě například skladbu, která je zajímavá a pro mnohé i záhadná zároveň – ukazuje totiž zázraky. V životě je vždy místo pro zázraky. Tato skladba je mému srdci obzvlášť milá, protože je o lidech s velkým L, kteří svými životy a svým smýšlením naplňovali slovo lidskost.
Ozvláštněním koncertu je i fraktální geometrie doprovázející jednu ze skladeb. Majestátní hloubka nás čeká ve skladbě o vesmíru – a dalších. Kdo chce, nechť se přijde podívat.

Říkáte, že bychom měli být kladnou složkou světa. Můžete tuto myšlenku více rozvinout?
Každý z nás má v životě nějaké úkoly. V naší životní cestě se nám jako bumerang vracejí naše činy a život nás někdy tvrdě učí. Máme také možnost se dobrovolně vnitřně měnit k lepšímu v tom, co je naším nedostatkem. Máme se snažit žít tak, abychom neubližovali druhým bytostem ani sobě – protože i my jsme pro život stejně důležití jako kdokoliv jiný. K tomu je zapotřebí užívat jak racio, tedy rozumovou složku, tak i emoční myšlení, cit. Rovnováha je skryta v používání obou dvou částí.
Bohužel naše technická společnost klade důraz jen na rozumovou složku. Pokud na tuto myšlenku přistoupíme a potlačujeme v sobě citové složky, není naše vnímání úplné a děláme více chyb. Vždy dostáváme to, co si zasloužíme – i když se nám to někdy nelíbí. Chceme-li tedy hezký osud, měli bychom dávat dobro – ale bez kalkulace a zištnosti.

Děkuji za krásnou myšlenku na závěr a jen upřesnění: koncert Společná věc můžete navštívit ve středu 14. října v 19 hodin v sokolovně v Prostějově, Skálovo nám. 4. Vstupenky jsou v předprodeji v prodejně CD+DVD, Kramářská 4, Prostějov. Můžete je zakoupit i v e-shopu na webových stránkách www.dub.cz. Více informací na tel. 604 851 466.

Soutěžte o lístky na koncert:
Koncert Společná věc 2015, jehož autorem a realizátorem je Tomáš Pfeiffer, rozezní ve středu 14. října v 19 hodin sokolovnu v Prostějově na Skálově náměstí 4. A vy můžete být u toho. Prostějovský deník si pro své čtenáře připravil na tuto akci volné vstupenky. Stačí, když správně odpovíte na soutěžní otázku:

Jak se jmenuje koncert, na kterém hraje tajuplný nástroj vodnářský zvon?
Možnosti jsou:

1) Společná věc
2) Společné dílo
3) Naše věc

Správné odpovědi volejte v pátek 9.10. ve 13.00 hodin do redakce Prostějovského deníku na telefonní číslo 582 310 321. Prvních šest volajících získá po dvou vstupenkách.


JAN RYCHLÝ, Prostějovský deník, 7. 10. 2015

 
  
 
     
 
© Tomáš Pfeiffer. Všechna práva vyhrazena.
Jakékoliv další šíření obsahu webové stránky, zejména formou kopírování či dalšího zpracování bez předchozího písemného souhlasu jsou zakázány.