www.DUB.cz
DUCHOVNÍ UNIVERZITA BYTÍ – Společenství Josefa Zezulky
Oficiální stránky Biotroniky a filosofie Bytí Josefa Zezulky
českyenglishdeutchfrancaisespanolitalianorussiangreekesperanto
VANGA (online kniha)

Jiné užití, než pro osobní potřebu, tohoto textu a obrázků i jejich částí
je možné pouze s písemným 
souhlasem vydavatele.

VANGA

VANGA (online kniha)

1911 - 1996

Sestavil kolektiv autorů


Věnováno všem pomáhajícím

Obr.: Věnováno všem pomáhajícím


U tohoto památného stromu žila v chrámu duchovní učitelka Vangy

Obr.: U tohoto památného stromu žila v chrámu duchovní učitelka Vangy


Motto: Svět nezanikne, ale promění se.

Dostává se vám do rukou text, který nevznikal snadno. Proroctví Vangy nebyla cíleně sbírána a systematicky schraňována, a až na výjimky, nebyla zapisována. Interpretována jsou obyčejně až ve druhém a dalším stupni.

„Psát o člověku jako byla „teta“ Vanga, je těžké. Duchovní svět této výjimečné ženy je obyčejnými lidskými kritérii neměřitelný“ – píše Vladimír Dajrabžiev v knize „To jsem viděl a slyšel od Vangy“.

A nyní ten, který Vangu naživo neviděl a neslyšel, a může se tedy opírat jen o dostupné zdroje, se s jejich pomocí vynasnaží čas Vangy přiblížit a zpřítomnit:

Psát o ní podobá se práci archeologa, který ve snaze předložit zájemcům restaurované nálezy různé provenience je odsouzen do role sběratele nesourodých střípků. Zájemcům pak nezbývá, než z předloženého pomocí vlastní invence dojít k představě o plnosti a kráse nedostupného originálu.

Anebo jinými slovy – po přečtení a zhlédnutí řady veřejně dostupných zdrojů vzájemně se doplňujících, překrývajících i protiřečících si, vzniká kompilát, který je pokusem o širší pohled na „záhadný fenomén“ jednoslovně nazývaný „Vanga“ a psaný „Ванга“. (Pozn. Citace, vlastní slova Vangy – doufejme, že jen její vlastní slova, resp. jejími ústy vyřčená slova – zde budou uváděna tímto typem písma.)

* * *

O slepé jasnovidce z Bulharska slyšeli jistě mnozí. Na Balkáně, v Rusku i v širém světě. Více jak polovinu věku spoluprožívala lidské bolesti, žila zkouškami a nadějemi svého národa, dramaty světa. Svými viděními a předpověďmi zůstane již navždy v srdci bulharského národa i ve světové historii.

Byla velkým prorokem 20. století a dle vyjádření mnohých byla „cestou a spásou pro bezcestné, nadějí pro beznadějné, poslem z nebes, kontaktérem lidstva s mimozemskými“.

Neoficiálně ji vyhledával i státní lídr Todor Živkov, měl‑li přijmout obtížná politická rozhodnutí. A nebylo snad bulharské rodiny, která by se s „babou Vangou“ nesetkala a nečerpala od ní moudrost a sílu. Všichni se k ní chtěli přiblížit – aby zvěděli své – a posíleni odešli.

Rozdávala se až do konce. I již těžce nemocná nepřestávala prorokovat a pomáhat. Její smrt 11. srpna 1996 se změnila v národní trauma. Národ se loučil nejen se svojí prorokyní, ale se světicí a učitelkou, se svojí duchovní matkou.

* * *

Její skromný život, hluboká moudrost a víra učí smíření, sblížení; a povzbuzuje, aby lidé věřili a nezapomínali, že není síla, která stojí výše než Bůh.
Interiér domu Vangy

Obr.: Interiér domu Vangy


Pokračování  >>
 
 
 
 
VANGA
VANGA
Sestavil kolektiv autorů.
Vydal © Tomáš Pfeiffer, nakladatelství Dimenze 2+2 Praha,
Soukenická 21, 110 00 Praha, Česká republika, 30. 3. 2020
www.dub.cz, ISBN 978-80-85238-61-7
Všechna práva vyhrazena.
Žádná část této knihy nesmí být reprodukována ani šířena v papírové, elektronické či jiné podobě nebo překládána do jakéhokoliv jazyka bez předchozího písemného souhlasu nakladatele.
© Tomáš Pfeiffer, 2020
  

 
       
 
© Tomáš Pfeiffer. Všechna práva vyhrazena.
Jakékoliv další šíření obsahu webové stránky, zejména formou kopírování či dalšího zpracování bez předchozího písemného souhlasu jsou zakázány.
 
Změnit nastavení cookies