www.DUB.cz
DUCHOVNÍ UNIVERZITA BYTÍ – Společenství Josefa Zezulky
Oficiální stránky Biotroniky a filosofie Bytí Josefa Zezulky
českyenglishdeutchfrancaisespanolitalianorussiangreekesperanto
3 ÚVAHY - VÝVOJOVÁ DUCHOVNÍ FORMA - Jak deformace napravovat

Jiné užití, než pro osobní potřebu, tohoto textu a obrázků i jejich částí
je možné pouze s písemným 
souhlasem vydavatele.

Josef Zezulka
PŘEDNÁŠKY II

3 ÚVAHY

VÝVOJOVÁ DUCHOVNÍ FORMA

JAK deformace NAPRAVOVAT

Ať už se ve svém duchovním vývoji vyšinul člověk z rovnováhy jakkoliv, musí při nápravě nastat nejprve to nejtěžší, ale také nejpodstatnější. Svoji deformaci si uvědomit. Je to těžké proto, že čím více je takto člověk postižen, tím méně si svůj stav uvědomuje. Naopak, je ve svém postoji ještě podporován okolím, které ve vlastní neznalosti samo v něm vidí veličinu. U klidařů to je jejich zdánlivý „výraz svatosti“, který mate neznalé lidi. Musí pochopit rovnovážný stav jako ideál duchovní cesty a cíle. Musí získat kritiku, a hlavně sebekritiku.

Velmi důležité je, aby se svým srdcem-citemsympatiemi – se nevázal na jiné, stejně deformované, přesto, že mu jsou svojí příbuzností sympatičtí. Není dobře, aby se s nimi i stýkal. Tím by totiž stále zůstával v nežádoucí vlivové oblasti. Vždyť je to jasné. Koupe-li se člověk v řece a chce uschnout, musí nejprve z vody vyjít, a už do ní nevstupovat.

znak nauky

Právě nyní opouštíme dostředivou dobu a přecházíme do odstředivé, kterou zahajuje souhvězdí Vodnáře. Těch 6 000 let, které jsou před námi, je vlivově nejcennější dobou za celý okruh 24 000 let. Kdybychom ji přirovnali k ročnímu cyklu, znamenal by přítomný čas opuštění zimy a přestup do jara. V duchovní oblasti znamená také probuzení a oživení, a možnost nejcennějších duchovních přínosů.

Ale i tato vývojově nejcennější doba nemusí být pro jednotlivce dobrá, nebude-li správně pochopena a prožívána. I zde mohou nastat deformace v psychické složce. I zde může být přehnána odstředivost a tak přibrzděn vývoj. I zde může dojít k porušení rovnováhy.

Aby se hledající lidé vyvarovali této základní chyby, musí pochopit genetickou pravdu: Vzešli jsme z Podstaty a vešli do mnohosti. Ta nastala tím, že podstatné části – hmota a duch – se dělily. (Viz přednášku o genesi.) Proto chápeme základní zákonitosti ve dvojnosti. Tu jsme porušili, a základní zákonitosti vyvedli z rovnováhy. Musíme je proto nejprve poznat a správně pochopit. Pak skládat životní pojmy z dvojnosti do jednoty. To je cesta, i jeden ze smyslů života, který tolik lidí hledá.

J.Z.

 

 
 
 
 

Josef Zezulka - Přednášky IIJosef Zezulka – PŘEDNÁŠKY II
Vydal © Tomáš Pfeiffer, nakladatelství Dimenze 2+2 Praha, Soukenická 21, 110 00 Praha, Česká republika, 30. 3. 2014, www.dub.cz, ISBN 978-80-85238-44-0
Všechna práva vyhrazena. Žádná část této knihy nesmí být reprodukována a šířena v papírové, elektronické či jiné podobě nebo překládána do jakéhokoliv jazyka bez předchozího písemného souhlasu nakladatele.
© Tomáš Pfeiffer, 2014

  

 
        Linkedin  
 
© Tomáš Pfeiffer. Všechna práva vyhrazena.
Jakékoliv další šíření obsahu webové stránky, zejména formou kopírování či dalšího zpracování bez předchozího písemného souhlasu jsou zakázány.
 
Změnit nastavení cookies