www.DUB.cz
DUCHOVNÍ UNIVERSITA BYTÍ – Společenství Josefa Zezulky
Oficiální stránky Biotroniky a filosofie Bytí Josefa Zezulky
českyenglishdeutchfrancaisespanolitalianorussiangreekesperanto
SYSTEM I. - ÚVOD K PRAKTIKÁM

Jiné užití, než pro osobní potřebu, tohoto textu a obrázků i jejich částí
je možné pouze s písemným 
souhlasem vydavatele.

Josef Zezulka
PŘEDNÁŠKY I

SYSTEM I.

ÚVOD K PRAKTIKÁM

Pravdu, kterou přinašeči dali, lidé více nebo méně pochopili, přenášeli, a hledali způsoby, jak se změnit, jak si pomoci, aby měli maximální úspěch, jak svoji cestu nejvíce zrychlit a ulehčit. Pochopili dobrovolnou změnu a nechtěli čekat na učení karmy. Ti kteří přinesenou pravdu formovali do různých nauk, tedy roznašeči, kterým říkáme učitelé a mistři, ti se snažili najít postupy a způsoby, aby se lidem lépe dařila jejich práce na sobě. Tak vznikaly různé, více nebo méně dobré návody, kterým říkáme duchovní praktiky na cestě vzhůru nebo duchovní cvičení. Žádné duchovní cvičení, ani to nejlepší, není tou žádanou cestou. Je jen dobrou pomůckou, ze které člověk cestu může, ale nemusí udělat. Kdybychom konali nejlepší praktiky nebo poslouchali nejlepší mistry nebo dokonce samé přinašeče, ale neměnili se při tom, nic se neděje. Zrno pravdy dostáváme jako semeno, ze kterého pečlivým pěstěním můžeme mít užitek. To zrno mnoho lidí jenom zálibně oceňuje, líbí se jim, ale nenapadne je, aby zrno zasadili a pěstovali. Zrno padne na skalnatou půdu a zajde.

Člověk musí živelně chtít. Musí poznat sebe a vše a neprodleně začít se svojí změnou. Na nic není dost času. Každá minuta je cenná. Nikdo neví, kdy odejde z tohoto života, kde má příležitost poznat a pracovat, a neví, zda v příštím životě nebo kdy později dostane se opět k takové příležitosti. Každý život není k poznávání pravdy výhodný. Jsou doby, ve kterých jsou pravdy velmi zatemňovány a zkreslovány. Jsou i tak temné, že je v nich pravda násilně, vězením nebo popravami potlačována, její šíření je zakazováno a stíháno.

Nebudu dávat návody, jak která cvičení konat, to je věcí učitelů a mistrů, protože to je hmotná lidská záležitost. Vysvětlím podstatu jednotlivých běžných praktik, aby byly poznány ve své charakteristice a správně pochopeny. Aby z nich spadl prach nepochopení, který nanesl čas, nevědomost a často i spekulace nevědomých učitelů.

Mnoho jsem již mluvil o meditaci a vysvětlil jsem ji v její podstatě. Bylo o ní mluveno dříve, protože je to jediná cesta k dokonalejšímu pochopení, které je na cestě nejdůležitější. K ní je potřebí soustředění a klidu.

Po prvotním pochopení základů a částečném očištění se jsou to prvé pomůcky na cestě, které se týkají pochopení.

 

 
 
 
 

Josef Zezulka - Přednášky IJosef Zezulka – PŘEDNÁŠKY I
Vydal © Tomáš Pfeiffer, nakladatelství Dimenze 2+2 Praha, Soukenická 21, 110 00 Praha, Česká republika, 30. 3. 2014, www.dub.cz, ISBN 978-80-85238-45-7
Všechna práva vyhrazena. Žádná část této knihy nesmí být reprodukována a šířena v papírové, elektronické či jiné podobě nebo překládána do jakéhokoliv jazyka bez předchozího písemného souhlasu nakladatele.
© Tomáš Pfeiffer, 2014

  

 
        Linkedin  
 
© Tomáš Pfeiffer. Všechna práva vyhrazena.
Jakékoliv další šíření obsahu webové stránky, zejména formou kopírování či dalšího zpracování bez předchozího písemného souhlasu jsou zakázány.
 
Změnit nastavení cookies